Projekt wspierający edukację domową w Polsce

Edukacja domowa w ostatnim czasie znacząco zyskuje w Polsce na popularności. W ramach działań projektowych powstały 4 ebooki adresowane do zainteresowanych rodziców i 1 wideoszkolenie podsumowujące nurtujące ich zagadnienia. W roku szkolnym 2022/2023 grupa zaangażowanych rodziców uczestniczyła w cyklu 10 spotkań grupy tutoringowej zakończonych wizytą studyjną na Islandii.

Projekt powstał we współpracy z dwiema polskimi szkołami alternatywnymi skupiającymi wokół siebie rodziny w edukacji domowej (Wolna Szkoła Ursynów i Akademia Dobrej Edukacji Jabłonna), firmą konsultingową up!homo facylitującą wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w edukacji i z eksperckim wsparciem Asgardur - instytucji będącej prekursorem edukacji hybrydowej i zdalnej na Islandii oraz założycielem islandzkiej School in the Cloud.

42329+

uczniów w Polsce było w edukacji domowej w maju 2023

20

pomysłów na interdyscyplinarne przygody edukacyjne znajduje się w naszym ebooku

31h/tyg

spędzają średnio w szkole 8-klasiści. To prawie cały etat!

9lat

trwa kształcenie obowiązkowe w Polsce

Rezultaty projektu

Krok 0

Informacje dla nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych w formie e-booka, zawierające informacje formalne i praktyczne oraz przykłady działań.
  • rzetelna informacja o podstawie prawnej
  • praktyczne porady ekspertów
  • dobre praktyki

Inspiratorium Interdyscyplinarności

E-book prezentujący 20 przykładowych przygód edukacyjnych zaplanowanych dla uczniów w edukacji domowej, które w innowacyjny sposób integrują treści tradycyjnie przypisane do różnych przedmiotów szkolnych.
  • 20 gotowych scenariuszy
  • przygody edukacyjne łączące treści z różnych przedmiotów szkolnych

Inspirujące Historie

Poznaj 11 niepowtarzalnych, rodzinnych historii o edukacji domowej w Polsce i na Islandii, aby świadomie wybrać najlepszą drogę dla Twojego dziecka!
  • historie uczestników grupy tutoringowej
  • edukacja domowa w praktyce

Domowe Rozmówki

E-book dedykowany rodzicom - katalog przydatnych informacji, rad i konkretnych przykładów wartościowych rozmów z dziećmi.
  • przygotowany przez ekspertów
  • przystępna forma
Projekt numer EOG/21/K4/W/0136 „Jak nie zabłądzić w domu? - propozycja modelu współpracy szkoły z uczniem w Edukacji Domowej i jego rodzicem - sprawdzone metody działania i nowe rozwiązania dla chętnych” został dofinansowany grantem w wysokości ok. 150 000 EURO ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. ​

Grant został przyznany w ramach Programu Edukacja 2014-2021.

Okres realizacji projektu to kwiecień 2022 – lipiec 2023. Projekt ma na celu podniesienie jakości procesu dydaktycznego poprzez ułatwienie budowania dobrych relacji SZKOŁA-UCZEŃ-RODZIC oraz wzmocnienie kompetencji osób  przejmujących nadzór nad edukacją dziecka poza szkołą.

Partnerzy projektu

Taka Alpaka
up!homo
Askgardur School in the Cloud
Wolna Szkoła Ursynów
Akademia Dobrej Edukacji Jabłonna